دوستی ملل با دیدی بهتر

 

گروه اپتیک جهانبان میزبان انجمن‌های دوستی ایران و سایر کشورها

گردهمایی روسای انجمن‌های دوستی ایران با سایر کشورها به همت دکتر سیدان، رئیس انجمن دوستی ایران و هند و میزبانی گروه اپتیک جهانبان روز چهارشنبه برگزار شد.

دکتر غلامرضا سیدان، رئیس انجمن دوستی ایران و هند ضمن خوش آمد گویی به همه مدعوین، برگزاری چنین نشست‌هایی را گامی موثر در جهت کمک به دوستی و تقریب بین فرهنگ غنی ایران با سایر کشورهای جهان برشمرد.

 محمود جهانبان، موسس و رئیس گروه اپتیک جهانبان که میزبان این رویداد بود، ضمن خوش‌ آمد گویی به حضار بابت حضورشان، گفت: نگاهی که این مجموعه به مبحث بینایی دارد، نسبت به باورها و تصورات افراد متفاوت است. به عنوان مثال به جرات می توانم بگویم تقریبا تمام افرادی که در این جمع حضور دارند، نیاز به عینکی دارند که متناسب با نیاز واقعی چشمهایشان باشد.

وی افزود: نکته جالب اینکه براساس آمار و ارقام دنیای امروز، آدمی بین80 تا 85 درصد اطلاعات محیط پیرامونش را از طریق حس بینایی و 15 تا 20 درصد آنرا توسط 4 حس دیگر بدست می‌آورد. به همین دلیل است که حس بینایی از اهمیت و جایگاه بالایی برخوردار است.

وی در ادامه گفت: پژ‌وهشها و تجربیات دهه‌های گذشته در مجموعه‌ی ما گویای اینست که، اغلب افراد درباره وضعیت بینایی خود، به احساسات و استنباط شخصیشان خارج از اصول علمی آن اکتفا می‌کنند. در این خصوص باید تاکید کنم این مدل، مطلقا قابل اتکا نیست.

محمود جهانبان درباره گروه اپتیک جهانبان گفت: وجه تمایز مجموعه‌ی تحت مدیریتش نسبت به  دیگر مراکز، نیاز سنجی دقیق مراجعین با اتکا به دانش علمی روز است. با تاسف باید گفت موضوع نیاز سنجی از دقت و روایی لازم در بسیاری از مجموعهها برخوردار نیست. در بعضی موارد هم اطلاعات متفرق و غیر منسجم به نتیجه‌ی مطلوب بینایی، منجر نمی‌شود.

در گروه "آی گلاسز"، نیازسنجی و تشخیص اختلالات دید افراد طی فرآیندهای متعدد و تحت کنترل‌های کیفی انجام می‌شود. 

این چهره کارآفرین اضافه کرد: بیش از 12 سال است در این مرکز، آخرین تکنولوژی و علم روز دنیا را مورد استفاده قرار داده‌ایم و با کمک و همکاری متخصصان از جمله دکتر میرمحمد صادقی که همواره پشتیبان و حامی ما بوده‌اند توانسته‌ایم تعدادی از هموطنان عزیزمان که نیازمند دید خوب و یا دید بهتر بودهاند  را یاری کرده و مشکلات بینایی آنها را به طور کامل برطرف کنیم.

وی افزود: اصول فنی و اصلی کار ما از علم و دانش مدرن فیزیک نور تبعیت می‌کند. در تکمیل کار متخصصان حوزه چشم پزشکی، علم فیزیک جایگاه و اهمیت خود را دارد. یک مثال بسیار ساده در این زمینه، هنگامیکه قصد دارید یک نوشته را به کمک ذره بین ببینید آن را در مقابل نوشته جابجا می کنید تا نقطه کانونی مناسب را برای وضوح دید پیدا کنید. در بحث چشم نیز همین گونه است. وقتی که شما به یک متخصص چشم برای دریافت شماره عینک مراجعه می‌کنید، نسخه‌ای را دریافت می‌کنید که مشخصات عدسی را در آن ذکر کرده و قطعا تشخیص درست است.اما شیوه اجرا و نیازسنجی و تطبیق نهایی هم بسیار مهم است. در تمام دنیا، دستگاه‌ها و ادوات سنجش بینایی از یک استاندارد پیروی می‌کند. شماره عینکی که برای شما مشخص یا تعیین شده، براساس شکل و زاویه قرارگیری لنزهای آزمایش بدست آمده است.

جهانبان اضافه کرد: روال کاری که عموما توسط مردم انجام می‌شود این است که پس از دریافت نسخه از پزشک خود، با نسخه به یکی از فروشگاه‌های عینک مراجعه کرده و مطابق سلیقه خود فریم عینک را انتخاب می‌کنند. حال اینکه علاوه بر عنصر و مولفه زیبایی‌شناسی که مهم و لازم است، باید به این نکته توجه شود که زاویه قرارگیری عدسی عینک نسبت به چشم شما به چه حالت و در چه وضعیتی باشد. به بیان دیگر، فریم عینک باید عدسی مورد نیاز شما را در چه زاویه‌ای مقابل قرنیه چشم شما حفظ کند تا بتواند بهترین دید را شکل داده و شما را دچار مشکلات بینایی و اپتیکی دیگری نکند.

وی در انتها گفت: در این مرکز به‌روزترین دستگاه‌های دنیا این امکان را فراهم کرده تا چهره شما اسکن شده و مطابق آناتومی چهره شما، فریم دلخواهتان با پرینتر سه بعدی با موادی خاص در کشور بلژیک ساخته ‌شود. این فریم و قاب به صورت یونیک و یکتا، ویژه‌ی شما طراحی شده و سپس بهترین عدسی متناسب با نیاز شما روی آن سوار شده تا به شکل صحیح مقابل چشم قرار گیرد و در نتیجه همه چیز در فرم ایده‌آل به دست شما رسیده تا بهترین دید را با کمترین خطاهای اپتیکی بدست آورید. در چنین شیوهای مشکلات بینایی و عیوب انکساری شما به طور کامل حل خواهد شد. همه روند در این روش که شخصی سازی هم در آن لحاظ شده، بطور ممتد کنترل میشود.

در پایان این نشست صمیمانه، اعضا با روند عملکرد این دستاورد نوین آشنا شده و مورد مشاوره و بینایی سنجی قرار گرفتند.

در این مراسم گروه موسیقی "بنفش" قطعات آوایی و موسیقایی با مضمون همگرایی ملت ها را اجرا کردند.

در ادامه گزارش تصویری می‌بینید از این گردهمایی